iphone 5Uzun bir süredir Apple’ın iPhone’un ekran boyutunu büyüteceği söyleniyor. Fakat firma 3,5 inçten şimdiye kadar vazgeçmedi. Ancak yeni iPhone için de yine ekranın büyüyeceği yönünde söylentiler var. iLounge’un iddiasına göre Apple, yeni iPhone’da 4 inçlik bir ekran kullanmayı düşünüyor. Daha önce telefonun boyutlarının aynı kalıp sadece ekranın büyüyeceği yönündeki söylentilerin aksine iLounge, iPhone 4 ve 4S’e kıyasla daha uzun bir model bekliyor. Aşağıdaki resim de bu düşünce üzerine hazırlanmış. Telefonun kalınlığının ise 7mm civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu da iPhone 4S’ten 2mm daha ince olacağı anlamına geliyor.

Site ayrıca Apple’ın metal arka kapak konusunu da gündeme aldığını söylüyor. Şimdilerde iPhone 4 ve 4S’in arka kısmında Gorilla Glass cam kullanılıyor. Eğer metal tasarım gerçekleşirse, yeni iPhone’un iPad benzeri bir tasarıma sahip olacağını öngörebiliriz. iLounge da bu konuda örnek olarak iMac’in tasarımını gösteriyor. Son olarak iLounge, Apple’ın bağlantı girişini de küçülterek iPhone ve iPod’larda bu girişi kullanacağı görüşünde.

Bizce ekran konusundaki yorumlar halen çok yüzeysel. Apple’ın 3.5 inç üzerine kurduğu ekosistemde 4 inçlik bir iPhone hem geliştiricilere hem de Apple’a zorluk yaratabilir. Telefonun boyutlarında bir değişiklik olması muhtemel fakat bu ekran dolayısıyla değil, yeni tasarım için gerçekleşecektir. Metal arka kapak konusu ise anten için problem yaratabiliyor ama yine de Apple’ın bu sorunların üstesinden gelip metal arka kapaklı bir iPhone yapmasını heyecanla bekliyoruz. iMac’ten esinlenen bir tasarım çok şık olacaktır.

 

Reklamlar