Hakkında onlarca dedikodu yapılan Galaxy S III artık gerçek! İşte hakkında bilmeniz gereken her şey!

Galaxy S III dün akşam Londra’daki etkinlikte resmen tanıtıldı. Yeni cebin özellikleri, Galaxy S II gibi uç nokta ceplere göre büyük bir sıçrama göstermese de büyük, HD ekranı yeni bir standart oluşturuyor. İşte Galaxy S III hakkında merak ettiğiniz her şey:

Çıkış tarihi

Galaxy S III, yurtdışında Mayıs ayının sonunda piyasaya sürülecek. Bu tarihin ülkemizde de aynı olma ihtimali var, ancak şimdilik kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yazılım ve uygulamalar

Galaxy S III Android 4.0.4 ile gelecek. Cep, diğer Samsung telefonlarda olduğu gibi TouchWiz arayüzüne sahip olacak. Ancak TouchWiz, tamamen yenilenmiş ve fazlalıklarından arınmış olacak.

Galaxy S III’de sesli denetim özelliği de Smart Voice olarak yenilenmiş bulunuyor. Smart Alert ise telefonu elinize aldığınızda bir mesajınız olduğunu bildirmek üzere titreşim sağlayacak.

İşlemcisi

Galaxy S III, Exynos 4 Quad adında kendi bir çiple geliyor. 32nm’lik 1.4GHz dört çekirdekli çip, ARM’nin Cortex A9 tasarımını temel alıyor. Samsung’a göre çip, önceki Exynos’a göre yüzde 20 daha az tüketiyor ve daha performanslı. Dört çekirdekli işlemci, Samsung’a göre harika bir çoklu-görev performansı sunuyor.

Ekranı

Galaxy S III, 4.8 inç’lik 1280×720 çözünürlüğündeki Super AMOLED ekranıyla, cep ekranlarında yeni bir seviyeye geçiyor. Galaxy S II’nin ekranından yarım inç daha geniş ekrana sahip cebin renklerinin harika olduğu söyleniyor.

Depolama ve bellek

Galaxy S III, 16GB, 32GB ve 64GB’lık sürümler halinde satışa sunuluyor. Cihaz, bir microSD slotuna da sahip. Samsung da HTC gibi size Dropbox’dan 50GB ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Galaxy S III’ün belleği ise 1GB.

Kameraları

Galaxy S III’ün otomatik odaklanmalı, LED flaşlı, geo-etiketleme özellikli, yüz algılamalı, 1080p video kaydedebilen 8 megapiksellik bir kamerası bulunuyor. Dolayısıyla kamera konusunda dev bir gelişme yok gibi görünüyor. Cihazın ön kamerası ise 1.2 megapiksel ve 720p kayıt yapabiliyor.

Samsung, ana kameranın düşük ışıklandırmada harika fotoğraflar çektiğini söylüyor.

Bağlantı

Galaxy S III, 3G/HSDPA ve HSPA+ desteğiyle 21Mbps hıza ulaşabiliyor. Cihaz, 802.11a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0 desteğine de sahip. Galaxy S III’ü micro USB portundan bir monitöre bağlanmanız da mümkün.

Sensörler

Galaxy S III, GPS, denge çarkı, dijital pusula, ivmeölçer, yakınlık sensörlerine sahip. Galaxy S III’ün bir de basınçölçer sensörü bulunuyor.

Ölçüler

Galaxy S III, Galaxy S II gibi oldukça iyi bir tasarıma sahip. 136.6 x 70.6 x 8.6mm ölçülerindeki cihaz, 133 gram ağırlığında. Galaxy S II’nin ölçüleri 125.3 x 66.1 x 8.49mm, ağırlığı ise 116 gram idi.

Galaxy S III, hafif plastikten oluşan tasarımı devam ettiriyor ve iPhone 4S’den sadece 7g daha hafif. S II’ye göre ise çok daha kavisli (Galaxy Nexus gibi).

Pil ömrü

Daha büyük ekran ve dört çekirdekli işlemci çok daha fazla pil gücü gerektireceğinden cep, 2.100mAh’lik bir pille geliyor. Samsung’un Smart Stay adındaki yeni bir teknolojisi ise telefona bakmadığınızda ekran parlaklığını kısarak pilden tasarruf sağlıyor.

Reklamlar