50 bin euro değerindeki ödülün jürisinde, Alman bilgisayar oyunları sektörünün temsilcilerinden Alman İnteraktif Eğlence Yazılımı Üreticileri Birliği (BIU) ve Alman Bilgisayar Oyunu Üreticileri Birliği’nin (GAME) yanı sıra Kültür Bakanlığı’nın temsilcileri de bulunuyor.

 

Frankfurt merkezli Crytek’in imzasını taşıyan “Crysis 2″ye verilen ödülün gerekçesinde, “oyunun birçok yönüyle oyunseverlerin yanı sıra uzmanların da takdirini kazandığı” belirtildi.

 

Electronic Arts tarafından dağıtımı yapılan “Crysis 2″ye verilen 50 bin euro değerindeki ödül, Alman siyasetçileri arasında ise tartışmaya neden oldu.

 

“Cinayet oyunu” eleştirisi

 

Hrıstiyan Birlik partilerinin Federal Meclis sözcülerinden Wolfgang Börnsen, “Teknolojik olarak ne kadar gelişmiş olursa olsun cinayet oyunları ödüllendirilmemeli” dedi. Börnsen, “oyuna ödül verilirken, içerikten ziyade teknolojik ve yenilikçi özelliklerinin dikkate alındığını” söyledi.

 

Hrıstiyan Birlik’in eleştirisine diğer partilerden cevap geldi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis sözcülerinden Siegmund Ehrmann, “Cinayet oyunu diye tanımlanan oyuna ödül veren jüride Hrıstiyan Birlik’in temsilcilerinin de olduğu unutulmasın. Jüri, üçte iki çoğunlukla bu kararı aldı” diye konuştu.

 

Alman Federal Meclisinin Yeni Medya Araçları Alt Komisyonu Başkanı, Hür Demokrat Partili (FDP) Sebastian Blumenthal, “cinayet oyunu” ifadesinin kullanılmasını eleştirdi.
Wolfgang Börnsen

 

Wolfgang Börnsen

 

Yeşiller Partisi’nin internet ve medya uzmanları Malte Spitz ve Tabea Rößner’in imzalarını taşıyan açıklamada ise, “Birer kültür ürünü olarak gördüğümüz bilgisayar oyunları özgür olmalıdır” dedi.

 

Giresunlu Yerli Kardeşler üretti

 

Federal Almanya Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Bernd Neumann da, tartışma üzerine yaptığı açıklamada, Bilgisayar Oyunları Ödülleri kriterlerinin Federal Meclis Kültür Komisyonu’nda yeniden ele alınacağını duyurdu.

 

Crytek, anne ve babaları Giresun’dan Almanya’ya göçen Faruk, Avni ve Cevat Yerli tarafından kuruldu. 2011’de çıkan “Crysis 2” isimli oyun, shooter dalında en başarılı video oyunlarından biri olarak gösteriliyor. “Crysis 2”, Windows’un kurulu olduğu PC’lerin yanı sıra, Xbox 360 ve Playstation 3 oyun konsollarında da oynanabiliyor.

 

 

 

Reklamlar